Mütevelli Heyeti

Prof. Dr. İsmail Adak
Üye
Öğretim Üyesi
04.01.1949' da Edremit (Balıkesir) de doğdu. Konya'da, 1960' da ilkokuldan, 1963'de ortaokuldan ve 1966 yılında liseden mezun oldu. 1973 yılında ise Ortadoğu Teknik Üniversitesi işletme bölümünü bitirerek iş hayatına atıldı...

1973 Yılında Ankara'da TÜMAŞ, Mühendislik Anonim şirketinde Fizibilite grubu Demir Çelik bölümünde Uzman yardımcısı olarak işe başladı. 1974 Yılında, İngiltere, Glasgow'da University of Strathclyde'de Mechanical and Naval Enigineering fakültesinde yüksek lisans programına başladı. 1975 Yılında yüksek lisans diplomasını alarak Türkiye'ye döndü. Aynı yıl Isparta'da vatani görevini yedek subay olarak yaptı. 1976 Yılında İngiltere, Sunderland'da University of Sunderland Mechanical Engineering fakültesinde Araştırma görevlisi olarak vazife aldı. Bu üniversite'de hem yüksek lisans çalışması yaptı ve hem de ders verdi. 1978 yılında University of Sunderland' dan M.Phil. derecesi alarak Türkiye'ye döndü.

1978 Yılında kurmuş olduğu Intra Mühendislik Limited Şirketi ve Aksel Selüloz ve Kağıt A.Ş firmaları ile uluslararası boyutta üretim tesislerinin projelendirmesi, kağıt selüloz ve bunların yan ürünlerinin ithalat, ihracat ve ticaretini yaptı. Bu arada üniversiteye tekrar intisab ederek Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde 1991 yılında Doktor ve 1992 yılında da Doçent oldu. 1992-1996 yılları arasında aynı fakültede part time ders verdi.

2009 yılında Profesör oldu ve Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümünde göreve başladı.

Amerikan Makine Mühendisleri odasınca yayınlanan teknik mecmuasının hakem kurulunda bulunan Prof. Adak Türkyar-Türk Talebeleri Yardımlaşma Vakfı (Londra) genel sekreteri, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, İrfan Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesidir.

Evli ve 3 çocuk babası olan Prof. Dr. İsmail ADAK İngilizce bilmektedir.