Haberler

Sabahattin Zaim Anma Gecesi
İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Ümraniye Belediyesi’nin birlikte düzenlediği, “Sabahattin Zaim’i Anma Gecesi”, Ümraniye Nikâh Sarayı’nda gerçekleştirildi.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Ümraniye Belediyesi’nin birlikte düzenlediği, “Sabahattin Zaim’i Anma Gecesi”, Ümraniye Nikâh Sarayı’nda gerçekleştirildi.

 


Programa, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Esen, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Doç. Dr. Kahraman Emmioğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in oğlu Doç. Dr. Halil Zaim, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Mustafa Büyükabacı, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Yusuf Tülün,  Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadettin Gül ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Esen, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Sabahattin Zaim’den bahsederek, “Hocamızın değimiyle, ‘Güzel insan’ yetiştirmek için çalışıyoruz. Bu misyonumuzla ve ufka açılan vizyonumuzla üniversitemiz güzel faaliyetler yapacaktır” dedi.

 

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, çok kıymetli Hocaların Hocası Sabahattin Zaim’i anmak için toplanıldığını belirterek, “Böylesine değerli bir hocamızı hep birlikte anmaktan da mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Program protokol konuşmalarının ardından, Hocaların Hocası Prof. Dr. Sabahattin Zaim’i anlatan sine vizyon gösterimi ile devam etti. Ardından AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, Doç. Dr. Kahraman Emmioğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in oğlu Doç. Dr. Halil Zaim, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Mustafa Büyükabacı, Prof. Dr. Sabahattin Zaim ile ilgili hatıralarını konuklarla paylaştı.

Daha sonra konuşan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Bu sadece Sabahattin Hocayı hatırlamak noktasında gösterilen kadirşinaslık değil aynı zamanda Sabahattin Zaim Hocanın sonraki nesillere anlatılması bakımından da önemli bir toplantıdır. İstanbul ve Türkiye’nin bir çok yerinde hocamızın vefatının üzerinden beş yıl geçmesine rağmen bir takım güzel toplantılar tertipleniyor, bu toplantılarda kendisini bir kez daha hayırla yad ediyoruz, rahmet diliyoruz, bir kere daha yaptığı büyük hizmetleri hatırlıyoruz. Sabahattin hocamla hem öğrencisi hem de asistanı olarak çalışma fırsatı buldum. Hocanın hayatında ne görüyorsunuz derseniz modernleşmeyi mutlak manada Batılılaşmak anlayan, değerlerimizden uzaklaşmak anlayan bu yönetici elitlere ve söz de entelektüellere karşı kendi ruh dünyamızı, kendi zihniyet dünyamızı, kendi medeniyet dünyamızı ete kemiğe bürünmüş şekli nedir derseniz o Sabahattin Zaim’dir. Türkiye’nin o zor şartları içerisinde İstanbul Üniversitesi gibi bir yerde kendisini herkese kabul ettirerek fevkalade başarılı bir akademisyen olmasının temelinde, şahsiyetinin sağlamlığının ötesinde bir de bilimsel bakımdan güçlülüğü yatıyor” dedi. 

Konuşmaların ardından İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Esen, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a katılımlarından dolayı çini tabak takdim etti.

 

 

Sabahattin Zaim Anma Gecesi  - Haberler - İlim Yayma Vakfı, İYVSabahattin Zaim Anma Gecesi  - Haberler - İlim Yayma Vakfı, İYVSabahattin Zaim Anma Gecesi  - Haberler - İlim Yayma Vakfı, İYVSabahattin Zaim Anma Gecesi  - Haberler - İlim Yayma Vakfı, İYVSabahattin Zaim Anma Gecesi  - Haberler - İlim Yayma Vakfı, İYV