Haberler

Vakfımızın İlk Kitabı Yayınlandı
Vakfımızın İlk Kitabı Yayınlandı Semt-i Vefa’dan Merhaba,
 

Haberler

Vakfımızın İlk Kitabı Yayınlandı

 

Vakfımızın İlk Kitabı Yayınlandı

 

Semt-i Vefa’dan Merhaba,

 

1973 yılında birkaç hayırseverin öncülüğünde, insana değer vererek irfan sahibi nesiller yetiştirmek için başlatılan hizmet yolculuğumuz 40.yılına ulaştı. İlim yolunda geçmişiyle barışık, geleceğin vizyonunu yakalayan, manevi birikimleri yanında ‘kökü mazide olan âtî’ bir gençliğin, bir neslin yetiştiğini görmenin huzurunu ve haklı sevincini yaşıyoruz.

 

İnsan yetiştirmenin yanı sıra, tarihi ve kültürel mekanların korunmasına da büyük önem veren Vakfımız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Vefa semtinde uzun süre atıl durumda olan Recai Efendi Sıbyan mektebi sebili ve çeşmesi’nin restorasyonunu 2009 yılında gerçekleştirmiştir. Kütüphane 2010 yılından itibaren; lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine hizmet vermeye başlamıştır.   

 

Sıbyan mektepleri tarihiyle ilgili istatistiki veriler ile zengin fotoğraf arşivinin yer aldığı "Recai Mehmed Efendi Sıbyan Mektebi Sebili ve Çeşmesi" isimli bu eseri, İstanbul semt tarihi araştırmacıları ve kültür tarihi okumayı sevenlerin istifadesine sunuyoruz. Osmanlı bakiyesi bir kültür semti olan Vefa için de kaynak bir eser olan bu kitap, görsel ve yazılı kaynaklarla zenginleştirilerek hazırlanmıştır.

 

İnancı, tarihi ve kültürel birikimiyle bugüne kadar milletimizin hizmetinde olan vakfımız, bundan sonra da kültürel eserlerle ilgili çalışmalarına devam edecektir.

Başta bu eseri yazan Mikail Uğuş olmak üzere tüm emeği geçenleri tebrik ederim.

 

Saygılarımla.

 

Yücel Çelikbilek

İlim Yayma Vakfı Genel Başkanı