Haberler

Uluslararası İmam Hatip Sempozyumu Gerçekleşti
Uluslararası İmam Hatip Sempozyumu Gerçekleşti

İlim Yayma Vakfı, ÖNDER, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti ve TÜRGEV işbirliği ve Değerler Eğitimi Merkezi’nin (DEM) akademik organizasyonuyla, “100. Yılında İmam-Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu”, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde yapıldı.

YTÜ Davutpaşa Kampüsü Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen sempozyuma; Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman, yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda akademisyen, STK yöneticisi/temsilcisi ve dinleyici katıldı.

İmam Hatip Liselerinin kuruluş öyküsünü anlatan sinevizyon gösterimiyle başlayan sempozyumun açış konuşmasını yapan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öcal, İmam Hatip Liselerinin bir varoluş mücadelesi vererek bugünlere geldiğini söyledi. Öcal, İmam Hatip camiasının önlerine konan her türlü duruma karşı asil bir duruş sergilediğini ve ayakta kalmayı başardığını ifade etti.

Öcal’ın ardından konuşma yapan Ensar Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu ise, İmam Hatip Liselerinin 100 yıllık tarih boyunca bazı zorlukları atlatarak Türkiye’nin modernleşme tarihinde bir ayna olarak yer aldığını söyledi. Dilberoğlu, sempozyumdan çıkan verilerin İmam Hatiplerin geleceğinde önemli bir yere sahip olacağını belirtti.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Mezunu ve mensubu olmaktan onur duyduğum İmam Hatip Liselerinin 100. yılının, dünü, bugünü ve yarının konuşulacağı böyle bir sempozyuma ev sahipliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Kürsüde bugün buraya çıkanlar İmam Hatiplerin geleceğini konuşacaklar. 28 Şubat döneminde Sultanahmet Meydanı’nda yapılan o mitingin organizatörlerinden bir tanesiydim. O gün o mitingi organize ederken sokaklara astığımız afişlerde, bu ülkeyi yönetenlere, bu ülkede yaşayanlara, imam hatiplere dokunmayın demiştik. Onlar imam hatiplere dokunarak, imam hatiplerin kapılarını kapatacaklarını düşündüler. Ama bir şeyi hesaba katmadılar, bu milletin ve Allah’ın hesabını dikkate katmadan İmam Hatiplerin kapılarını kapatmaya çalıştılar. Ama Allah yüreklerde öyle kapılar açtı ki 1 olan İmam Hatipler 1000 oldu. Biz bugün İmam Hatiplerin belki bin yıllık perspektifini konuşacağız.” şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise, “Bizim bu konuya doğru bakmamız lazım. İmam Hatip nesli bu ülkeye ne kazandırdı? Hangi ihtiyaçtan doğdu ve var olduğu süreçler içerisinde neler yaptı? Bunları hepimiz objektif bir değerlendirmeye tabi tutarsak göreceğiz ki; bu nesil, bu millete ve devlete çok şey kattı, hiçbir şey kaybettirmedi. Hep artılarıyla önde oldu. Buna tarih şahittir. Türkiye'mizin bugüne kadar olan geçmişi buna tanıktır. İmam Hatip Liseleri milletin okullarıdır. Çünkü bu okulları kuranlar bizzat millettir.” diye konuştu. İmam Hatiplerin siyasal rüzgâr ne olursa olsun yoluna devam edeceğini söyleyen Bozdağ, "Karşı duruş İmam Hatiplere değil, karşı duruş din eğitimi almış, din bilgisine sahip kişileredir aslında." dedi.

Bozdağ'ın ardından sempozyumun ilk açılış sunumunu; İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman yaptı. Karaman, İmam Hatip Lisesi yıllarında öğrencilik hayatını dinleyicilerle paylaştı. Okul anıları ile dinleyicileri zaman zaman güldüren Karaman, İmam Hatip Okullarının bugün ve yarın olmasının önemine değindi.

SEMPOZYUM 3 FARKLI SALONDA SÜRDÜ

Açılış konuşmasının ardından 3 farklı salonda paralel olarak gerçekleştirilen sempozyum kapsamında 2 gün süresince "Modern Dünyada İslam Dini Eğitimi", "İslam Eğitiminin Geçmişi, Bugünü ve Geleceğinin Önemi", "Türkiye'nin Din Eğitimi Deneyimi, İmam Hatip Liselerinin İlk Prototipi: Darülhilafeti'l Aliyye Medreseleri",  "Siyaset ve İmam Hatip Okulları", "İmam Hatip Liselerinde Yetiştirilmek İstenen İnsan Modeli" ve "Demokratikleşme Süreci ve İHL'lerin Geleceği" konularında oturumlar düzenlendi. 

Türkiye’nin yanı sıra, Belçika, Hollanda, İsveç, İskoçya, Singapur, Avusturya ve ABD'deki çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin konuşmacı olarak yer aldığı sempozyum, yoğun ilgi  ve katılım ile sona erdi.

 

Uluslararası İmam Hatip Sempozyumu Gerçekleşti - Haberler - İlim Yayma Vakfı, İYVUluslararası İmam Hatip Sempozyumu Gerçekleşti - Haberler - İlim Yayma Vakfı, İYVUluslararası İmam Hatip Sempozyumu Gerçekleşti - Haberler - İlim Yayma Vakfı, İYVUluslararası İmam Hatip Sempozyumu Gerçekleşti - Haberler - İlim Yayma Vakfı, İYVUluslararası İmam Hatip Sempozyumu Gerçekleşti - Haberler - İlim Yayma Vakfı, İYV