22 Nisan 2018 Pazar / 7 Saban 1439
  •  
“ilim rütbesi rütbelerin en yücesidir”

Misafirhane

Misafirhane

Misafirhane - İlim Yayma Vakfı, İYV

İstanbul’un ilim ve kültür semti olarak tarih sayfalarına adını yazdırmış olan Vefa semtinde bulunan İlim Yayma Vakfı Misafirhanesi, Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen genç akademisyenlere ev sahipliği yapmaktadır. Bununla birlikte farklı ülkelerden gelen akademisyenler de dönem dönem misafirhanemizde konaklamaktadır. Bir eğitim- öğretim dönemi boyunca misafirhanemiz ortalama 75 kişilik bir genç akademisyen grubuna ev sahipliği yapmaktadır. 

Misafirhanemiz, başta yüksek lisans ve doktora öğrencileri olmak üzere farklı akademik aşamalarda bulunan akademisyenlerin araştırma süreleri boyunca misafir olarak kalabilmeleri için 1992 yılında hizmete açılmıştır. Bir katı bodrum kat olmak üzere toplam 5 kat olarak inşa edilen misafirhanemizde; bir konferans salonu, misafirlerin çay sohbeti yaptıkları bir seminer salonu, dışarıdan gelen ziyaretçilerin ağırlanabileceği ve misafirhane sakinlerinin kafeterya ihtiyaçlarını giderdikleri bir kantin, geniş bir kütüphane, iki adet çalışma salonu ve 3 adet de bilgisayar laboratuarı bulunmaktadır. Odalarımız iki kişinin kalabileceği tarzda planlanmış olup, misafirlerin rahatça çalışabilmeleri için uygun zemin hazırlanmıştır. Kablolu ve kablosuz ağ bağlantısı ile 24 saat internet imkanı sağlanmaktadır. 

Misafirlerin sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri vakfımız tarafından karşılanmaktadır. Misafirhanemizin en büyük avantajlarından biri de üniversitelere, büyük kütüphanelere, çeşitli araştırma ve kültür merkezlerine yakınlığı dolayısıyla merkezi bir konumda sahip olmasından ileri gelmektedir. Misafirhane kütüphanesinin zengin bir içeriğe sahip olması araştırmacılara kaynak eserler konusunda geniş kolaylıklar sağlamaktadır. 

Misafirhanemiz başta İstanbul gezileri olmak üzere, belirli aralıklarla yurt içi ve yurtdışı çeşitli bölgelere kültür gezileri düzenleyerek misafirlerimizin yeni bölgeler görmelerine imkan hazırlarken aynı zamanda misafirler arasındaki dostluk bağlarının gelişmesine katkı sağlamaktadır. Misafirhanemizde oluşturulan sıcak aile ortamı sayesinde konuklar, sohbet grupları oluşturarak hem farklı branşlarda yapılan çalışmaları süreç olarak takip imkanına sahip olmaktalar hem de ortak organizasyonlar sayesinde yeni arkadaşlar edinip uzun yıllar sürecek nitelikte yeni dostluklar kurmaktadırlar. Bu yönüyle misafirhanemiz, sakinlerine sıcak bir aile ortamı sunmaktadır. 

Misafirhanemiz, bünyesinde ağırladığı akademisyenlere araştırmalarına katkıda bulunacak geniş imkanlar sağlamaktadır. Eğitim Öğretim dönemi boyunca belirli aralıklarla konusunda uzman olan akademisyenler, düşünürler ve bürokratlar misafirhanemize davet edilerek güncel konularda konferanslar vermektedir. Bununla birlikte misafirhanemizde ikamet eden akademisyenler çalışma alanları ile ilgili konularda dönem dönem seminerler düzenleyerek araştırmalarında edinmiş oldukları bilgileri diğer misafirlerle paylaşmaktadırlar. Akademik araştırmalara büyük önem veren İlim Yayma Vakfı, misafirhanemizde ikamet eden araştırmacıların yüksek lisans ve doktora çalışmalarının basımının yapılmasında ekonomik destek sağlamakla birlikte, gerekli görüldüğü hallerde araştırma için yurt dışına giden araştırmacıları da ekonomik olarak desteklemektedir. Ayrıca hakemli dergilerde makalesi yayınlanan misafirlerimiz de vakfımız tarafından ödüllendirilmektedir. Bu yönüyle misafirhanemiz başarılı çalışmaları teşvik ederek akademik anlamda bir ilerlemeye hizmet etmektedir. 

Kuruluşundan bugüne birçok akademisyene ev sahipliği yapmış olan misafirhanemiz bugün de aynı şekilde birçok genç akademisyene ev sahipliği yapmaktadır. Çeşitli dönemlerde misafirhanemizde ikamet etmiş akademisyenlerin birçoğu bugün Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde çeşitli akademik branşlarda öğretim üyesi olarak, bir kısmı da çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında üst düzey yönetici olarak çalışmaktadır. 

Bugün, kuruluş amacına yönelik başarılı çalışmalarının haklı gururunu yaşamakta olanmisafirhanemiz, elde ettiği başarılarla bir “Sivil Enstitü” özelliği taşımaktadır.

Misafirhane Online Başvuru Formu içi tıklayınız

Misafirhane Online Başvuru sonuçları için tıklayınız.

Recai Mehmed Efendi Kütüphanesi

KATALOG TARAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Günün Ayeti

Andolsun ki, (Musa´dan) önce Yusuf da size açık deliller getirmişti ve onun size getirdiği şeyler hakkında şüphe edip durmuştunuz. Nihayet o vefat edince «Allah ondan sonra peygamber göndermez» dediniz. İşte Allah o aşırı giden şüphecileri böyle saptırır. Mü'min Suresi, 34

Günün Hadisi Şerifi

Yine Nesai'nin bir rivayetinde Resulullah şöyle buyurmuştur; "Üç kişi vardır, cennete girmeyecektir: Anne babasının hukukuna riayet etmeyen kimse; içki düşkünü olan kimse; verdiğini başa kakan kimse." Nesai, Zekat 69, (5, 81)

Hızlı Erişim