Haberler

Umre
Vakfımız Umre Organizasyonu

Umre İbadeti Yolculuğu

24 nisan saat 00.30’da yudumuzun önüne gelen otobüs ile Atatürk havaalanına hareket ettik. Yarım saat süren bu yolculuktan sonra Atatürk havaalanına ulaştık. Burada ihramlarımızı giyerek Umre ibadeti için gerekli son hazırlıkları yaptık. Uçağımız 04.35’de kalktı. Gidiş yolunda uçak içerisindeki bir yolcunun rahatsızlanması ile uçağımız Antalya havaalanına zorunlu iniş yaptı. Burada yaklaşık 1 saat bekledikten sonra uçağımız tekrar havalandı. Cidde havaalanına 1 saat geçikmeli ulaşmış olduk. Buradan otobüse binerek Mekke’de kalacağımız otele geçtik. Bu yolculuk esnasında Telbiye ve Salat-I Şerifeler ile bu kutsal beldeye giriş yaptık. Odalarımız belirlendikten sonra hızlı bir şekilde tekrar otobüse bindik ve Umre İbadetini yapmak için rehberimiz eşliğinde Kabe’ye hareket ettik.

Kafilemizdeki öğrencilerimizin hepsi Umre İbadetini önceden yapmamıştı. Kabe’yi çıplak gözle ilk defa görecektik. Bunun vermiş olduğu heyecan ile ve Kabe’yi ilk gördüğümüz zaman yapacağımız duayı düşünerek Kabe’nin önüne kadar rehberimiz eşliğinde getirildik. Rehberimizin talimatı ile herkes Kabe’ye baktı ve …

Umre tavafımızı ve saylarımızı yapıp traş olduktan sonra ihramlarımızdan çıkmış olduk. Mekke’de Bostan Kerim isimli otelde konakladık. Sabah ve akşam açık büfe servisimiz oldu. Özellikle ahçının Türk olması bizleri damak tadı olarak oldukça memnun etti.

Öğrencilerimizin ibadet aşkı gerçekten görülmeye değerdi. Bütün vakit namazları hatta gece namazları için öğrencilerimiz Kabe’ye gitmeye gayret ediyorlardı. Tavaf yaparken Hacerül Esved’e dokunmak ve onu öpmeye çalışmak gerçekten birçok arkadaşımıza nasip oldu. Birçok güzel anımız oldu. Özellikle kabe’de ibadet yaparken birçok arkadaşımızın gerçekten burdamıyım soruları ile karşılaştık. Bir rüyaydı sanki. Kimse inanmak istemiyordu.

2. umremizi Hudeybiye anlaşmasının yapıldığı yere gidip döndükten sonra yapmış olduk. 2. Umrede artık kendimizi adete Kabe’de uzun yıllar yaşayan biri gibi hissetmeye başladık. Kabe’nin çekim kuvveti o kadar etkiliydi ki bizleri kısa zamanda kendisine bağladı ve bizlere bu topraklarda yabancılık hissettirmedi. Allah’ın evinde kendimizi nasıl yabancı hissedebilirdik ki?

4 günün sonunda ayrılık vakti gelmişti. Artık son tavafları yapmak için servislerimize binmiştik akın akın. Son tavaf ve son selamlama… ;(

Otemizin önüne gelen otobüs ile Medineye hareket ettik. Bu yolculuğumuz yaklaşık 6 saat sürdü. Yolculuğumzu boyunca ilahiler ve Salat-I Şerifeler okuduk. Yolculuğumuz sonunda şehirlerin ilki olan, peygamberimizi en sıkıntılı anında kuçaklayan, birçok sahabemize bağrını açan ve hala birçok sahabemize ev sahipliği yapan,  medeniyete adını koymuş olan şehre, Medine’ye ulaştık. İlk namaz ve ilk selamlama…

Medine’de Hayatt isimli otelde kaldık. Otelimiz Mescid-I Nebeviye 5 dakika yürüme mesafesindeydi. Medine Mekke’ye göre daha sakin bir yerdi. Mekke’de yaşadığımız yoğun duygulardan sonra Medine sanki bizi teselli eden sakin havası ile karşıladı. Cennet bahçesinde kılınan namazlar, Peygamber efendimize (s.a.v.), Hz. Ebubekir’e (r.a.) ve Hz. Ömer’e (r.a.) yapılan selamlamalar…

Mekke ve Medine’de birçok yeri gezme imkanımızda oldu. Bu gezi yerlerinden belki en anlamlısı Uhud dağı gezimizdi. Kitaplardan okurduk yapılan mücadeleleri ancak bu kadar iyi anlayamamamıştık görene kadar. Hendek savaşında kazılan hendeklerin hangi koşullarda ve nasıl kazıldığını ve bu esnada Peygamberimiz’e (s.a.v.) verilen müjdeleri.

Her başlayan proğram gibi bu proğramda bitmişti. İkindi namazını Mescid’I Nebevi’de kılıp son kez selamlamaları yaptıktan sonra okumuş olduğumuz Hatmi Şeriflerin duasını yapıp Medinedeki otelimizden Medine havaalanına ulaştık. Ayrılık vakti gelmişti. Akşam 21.30’da uçağımız kalkacaktı uçağa binerken sanki ayaklarımız bizleri dinlemiyor, bu toplaklardan ayrılmak istemiyordu. Hüzün ile son kez medineye el sallayarak ve bir daha gelmek dileği ile ayrıldık. 

Son olarak bizlere bu imkanı sağlayan İlim Yayma Vakfımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Özellikle bu güzel hizmetin artarak devam etmesini diliyoruz. Hayra vesile olan onu işlemiş gibidir düsturu ile hareket eden vakfımızdan Allah razı olsun.