Haberler

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin Yeni Rektörü Göreve Başladı
Prof. Dr. Mehmet Bulut’a İlim Yayma Vakfı ailesi olarak başarılar diliyoruz.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı görevinde iken Mütevelli Heyetimiz tarafından YÖK’e rektör adayı olarak önerilen Prof. Dr. Mehmet Bulut, YÖK kararı ile 18 Kasım 2013 tarihi itibarıyla İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörlük görevine başlamıştır.

Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ramazan Evren, yeni rektor Prof. Dr. Mehmet Bulut’u  makamında tebrik ederek başarılar dilemiştir.

 Prof. Dr. Mehmet Bulut’a İlim Yayma Vakfı ailesi olarak başarılar diliyoruz.  

 
Prof. Dr. Mehmet BULUT 

1970 yılında Çanakkale’de doğdu. İlk ve orta eğitimini Çanakkale’de, Yüksek öğrenimini İzmir’de İktisat alanında tamamladı. 1994-1996 yılları arasında Ankara ve İstanbul’da iki farklı Üniversitede ayrı ayrı doktora derslerini bitirip “yeterlilik” sınavlarını da başarıyla tamamladıktan sonra çalışmayı planladığı konudan dolayı Hollanda’da doktora yapmaya karar verdi. Ekonomi Tarihi alanında 1998 yılında Posthumus Enstitüsü’nden ikinci yüksek lisans ve 2000 yılında da Utrecht Üniversitesi’nden doktora derecelerini aldı.

2001 yılında Yardımcı Doçent, 2003’te Doçent ve 2008 yılında Profesör oldu.  

Araştırma Görevlisi olarak 1993 yılında başladığı akademik çalışma hayatına Başkent Üniversitesi’nde devam etti. İlgili Üniversitede, Öğretim üyeliği, İktisat Bölüm Başkanlığı, Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 2011 yılında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi kurucu Dekanı ve Rektör Yardımcısı oldu, 2012 yılında YÖK Üyeliği’ne atandı. Ereğli Demir Çelik Fabrikaları A.Ş. (ERDEMİR), İskenderun Demir Çelik Fabrikaları A.Ş. (İSDEMİR), Sollac Ambalaj A.Ş., Erenko Mühendislik A.Ş. Erdemir Romanya A.Ş., Yarımca Porselen A.Ş gibi kamu ve özel kurumlarda Yönetim Kurulu Üyeliği; TT NET A.Ş. ve AVEA A.Ş gibi şirketlerde Denetim Kurulu görevlerinde bulundu.

Uzun dönem (long term-longue durée) ekonomik kalkınma ve gelişme, ülkeler arası ekonomik farklılıkların nedenleri, performans karşılaştırmaları, uluslararası ekonomi politik, Osmanlı iktisat ve medeniyeti, Osmanlı-Avrupa-Atlantik Ekonomik İlişkileri, İktisat Tarihi, İktisadi Düşünce, Finans ve Kurumlarla ilgili alanlarda çalışmaktadır.

İsveç/Dalarna, İngiltere/Cambridge ve Amerika Birleşik Devletleri/Harvard ve Princeton/IAS Üniversitelerinde akademik çalışmalar yaptı. Yurt içi ve yurt dışındaki yayınevlerinde kitapları yayınlandı. American Journal of Economics and Sociology (AJES-New York), Journal of Economic and Social History of Orient (JESHO-Leiden), Journal of European Economic History (JEEH-Roma) ve Middle Eastern Studies (MES-Londra) gibi akademik dergilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda uluslararası yayın organında makaleleri yayınlandı. Bulgarca, Arapça, Felemenkçe ve İngilizce bilen, ADAM AKADEMİ Sosyal Bilimler Dergisi’nin Genel Editörü, TÜBA Üyesi, evli ve üç çocuk babası olan Dr. Bulut, 2013 yılında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’ne Rektör olarak atandı.