Haberler

İlim Yayma Vakfı Tekzip ve Basın Açıklaması
Yayınlanan yazı ile ilgili yasal ve hukuki haklarımızı yuüce Türk adaleti nezdinde arayacağımızı kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

29 Ekim 2014 tarihinde basılı ve elektronik ortamda Sözcü Gazetesinde Uğur Dündar imzalı “Cumhuriyet İslam Devletine mi Dönüşüyor?” başlığı altında yayınlanan yazıda; IŞID Terör Örgütüne Türkiye’den destek veren bir internet sitesinin olduğu, bu sitenin sahibinin Zeynel Abidin Kaya olduğu, adresinin “Atakan Cad. No:13 A. Dudullu Ümraniye/Istanbul” olduğu, bu adresin de Ilim Yayma Vakfı’nın ortağı olduğu Erdem Özel Eğitim Hizmetleri A.Ş.’ye ait Özel Ümraniye Irfan Lisesi’nin adresi olduğu iddialarına yer verilmiş, Vakfımızın saygıdeğer kurucularının isimleri de zikrederek IŞID Terör Örgütü ile bir şekilde ilişkilendirilmeye çalışılmıştır.

Yazıda ismi geçen Zeynel Abidin Kaya’ya ait olduğu söylenen adres “Atakan Cad. No:13 A. Dudullu Ümraniye/ Istanbul” adresidir.

Vakfımızın ortağı olduğu Erdem A.Ş.'nin adresi ise "Atakent Mah. Atakan Cad. No:13 Ümraniye Istanbul” adresidir.

Atakent ve Aşağı Dudulu Mahalleleri, Ümraniye Ilçesinin birbirine uzak iki farklı mahallesi olup her ikisinde de Atakan Caddesi bulunmaktadır. (Aralarında yaklaşık 10-11 Km mesafe bulunmaktadır.) Yazıda bahsedilen adres, o adres verilerek alınan internet sitesi ve site sahibi şahısla vakfımızın uzaktan yakından hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Bu adreslerin farklı olduğu açık iken, bu yönde bir araştırma ve incelemeye gerek görmeyerek bu şekilde bir yazı yazılmasını gazetecilik etiği ve ilkeleri ile bağdaştırmak mümkün değildir. Söz konusu haberin hazırlanışındaki yaklaşımın değerlendirilmesini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Yayınlanan yazı ile ilgili yasal ve hukuki haklarımızı yüce Türk adaleti nezdinde arayacağımızı kamuoyuna saygılarımızla duyururuz. 

30.10.2014

Ilim Yayma Vakfı 
Genel Sekreteri

Av. Nurettin ALAN